Dalekohled - Nikon - MONARCH 5 ED 16x56

Skladem 3-5 dní

Rozsáhlá fotogalerie nové modelové řady včetně srovnání se starším modelem v naší galerii: //www.svetdalekohledu.cz/fotogalerie/Produkty/Nov%C3%BD%20MONARCH%205%20ED/index.html … Zobrazit více

Kód BAA836SA
Výrobce NIKON
20 690 Kč 17 099 Kč bez 21% DPH

S tímto zbožím získáte dopravu zdarma!

Rozsáhlá fotogalerie nové modelové řady včetně srovnání se starším modelem v naší galerii:
//www.svetdalekohledu.cz/fotogalerie/Produkty/Nov%C3%BD%20MONARCH%205%20ED/index.html

MONARCH 5 ED - NOVINKA v širokém sortimentu tradičního výrobce Nikon Sport Optics. Tato řada nahrazuje velmi dobře známé a léty prověřené dalekohledy Nikon Monarch. Tyto jsou již pojmem na poli sportovní optiky a to zejména mezi lovci, kde si našli tisíce příznivců a spokojených uživatelů.

Nová řada MONARCH 5 ED zahrnuje mnoho různých parametrů využitelných všemi uživateli z řad turistů, lovců, ornitologů či jiných pozorovatelů přírody. Nové jsou pak parametry s průměry objektivů 56mm, kdy původní řadu Monarch 8,5x56 nahrazuje nový MONARCH 5 ED 8x56, dále jsou zcela nově k dispozici dalekohledy MONARCH 5 ED 16x56 a 20x56.
Pro turistiku jsou zde pak připraveny parametry 8x42, 10x42 a 12x42. Tyto nabízejí nebývalý poměr ceny a výkonu.

Dalekohledy MONARCH 5 jsou konstruovány pro náročné podmínky. Jsou zcela vodotěsné, odolné proti zamlžování a pogumované pro bezpečné a komfortní držení. Modely MONARCH 5 (56 mm) se dodávají rovněž včetně praktických sklopných krytek objektivů, které zaručují, že při použití dalekohledu v terénu nikdy nepřijdete o ochranu objektivů.

Klíčové vlastnosti:

 • Vysoký výkon za špatných světelných podmínek - špičkový model pro pozorování vzdálených detailů i za šera
 • Ideální pro pozorování a obeznávání vysoké zvěře, vhodný pro pozorování letadel
 • Součástí balení je velmi kvalitní stativový adaptér TRA-3
 • ED skla (sklad s extrémně nízkým rozptylem světla) pro korekci chromatické aberace
 • Optická skla s vícenásobnými antireflexními vrstvami pro jasný obraz
 • Dielektrické pokovení hranolů s vrstvami pro fázovou korekci
 • Pogumované pro komfortní uchopení, vodotěsné a odolné proti zamlžování - plněné dusíkem
 • Otočné a výsuvné gumové očnice a velkorysé předsunutí výstupní pupily zaručují rychlé umístění očí do správné pozice (i pro uživatele s brýlemi) a rychlé vyhledání cíle
 • Součástí je velmi kvalitní neoprenový popruh s výplní pro pohodlné nošení, textilní brašna a krytky okulárů a objektivů
 • Oproti starší verzi nový design krytek objektivů - nyní jsou kompletně gumové a nehrozí tak jejich "zlomení" a ztráta v mrazu
 • Ve srovnání se starším modelem poskytuje detailnější obraz s menší mírou barevného zkreslení, lepší zobrazení v krajích zorného pole a vyšší reálnou světelnost díky větší výstupní pupile, ED optice a dielektrickým zrcadlovým plochám optických hranolů

 Společnost Nikon vylepšuje svou špičkovou řadu dalekohledů MONARCH 5 ED a nabízí extrémně vysoké zvětšení. Dalekohledy MONARCH 5 ED s objektivy o průměru 56 mm jsou nejnovějším příspěvkem řady Nikon MONARCH 5 a jsou dostupné se zvětšením , 16× a 20×. Dalekohledy jsou konstruovány pro intenzivní používání i za nejnáročnějších světelných podmínek. Vášniví lovci ocení jejich ostrý a jasný obraz, odolnou konstrukci a vysoce komfortní držení. Tyto dalekohledy jsou ideální pro určování věku, pohlaví a celkového fyziologického stavu zvěře.

Optická skla Nikon ED (skla s extrémně nízkým rozptylem světla), dielektrické zrcadlové vrstvyvysokou odrazností a vrstvy pro fázovou korekci zaručují věrné zobrazení skutečnosti. Otočné a posuvné gumové očnice a velké předsunutí výstupní pupily zaručují snadné umístění očí do optimální pozorovací pozice a umožňují rychle vyhledat požadovaný objekt.Test: Tým firmy Svět dalekohledů, společně se zástupci společnosti Nikon CZ, provedl na začátku září 2013 srovnání mnoha dalekohledů za ztížených světelných podmínek. Dalekohledy byly testovány v prostředí rybníka Štilec na Českobudějovicku od 19h ~ 24h.

Test byl proveden za účelem reálného porovnání výkonu dalekohledů za šera a v noci, které naše zákazníky z řad lovců zajímá nejvíce. Zejména nás pak zajímalo srovnání rozdílů nového MONARCH 5 ED 8x56 vs. starší Monarch 8,5x56 vs. Meostar B1 8x56. Pozorovali jsme cíle ve vzdálenostech od 50m do 250m.

V testu jsme porovnávali tyto přístroje: Swarovski SLC 8x56, EL 8,5x42 SWAROVISION, Meopta B1 8x56, Nikon Monarch 8,5x56, Monarch 10x56, MONARCH 5 ED 8x56, MONARCH 5 ED 16x56, MONARCH 7 ED 8x42, Vixen NEW Foresta 8x56, Vixen Atrek 8x56, Bresser Condor 8x56, Bresser Montana 7x50, Bresser JAGD 8x56.

V šeru, tedy ve ztížených světelných podmínkách (od 19h ~ 20:30h), fungovali všechny zmíněné přístroje z hlediska světelnosti obstojně. Markantní rozdíly byly patrné zejména při srovnání cenově velmi odlišných kategorií. Dražší modely jako Monarch, Meostar B1 či Swarovski mají samozřejmě výrazně kontrastnější a ostřejší obraz s vyšším rozlišením, než cenově dostupné řady značky Bresser. Nicméně i tyto relativně levné přístroje - Jagd a Condor, měli v šeru dostatečně jasný obraz pro obeznání cíle. Velmi dobře byl před setměním použitelný model MONARCH 5 ED 16x56, který zcela bezkonkurenčně zobrazil vzdálené detaily a měl by tak být skvělou volbou pro lovce požadující vyšší zvětšení za účelem zřetelného obeznání vysoké zvěře.

Ve chvíli, kdy světla začalo výrazně ubývat - tedy v kritických dvaceti minutách před setměním, které jsou pro lovce zásadní, se začaly rozdíly mezi jednotlivými modely a parametry zvýrazňovat. Dle předpokladů byl obraz u nejlevnějšího dalek. (Jagd 8x56) viditelně tmavší a méně kontrastní než u ostatních testovaných a to i včetně špičkových kompaktních přístrojů Monarch 7 ED 8x42 či EL Swarovision 8,5x42. Tyto opticky velmi dobře vybavené modely nás pozitivně překvapily i za nízké hladiny světla, kdy poskytovaly velmi ostrý a kontrastní obraz s dostatečnou světlostí pro "čtení" detailů na vzdálenostech do 100m. Více než mile nás překvapil výkon dalekohledu Condor 8x56, který i před setměním poskytoval jasný a ostrý obraz a potvrdil tak, že je dobrou volbou v nižší cenové kategorii.

Monarch 8,5x56, tedy první generace této řady, měl ve srovnání s levnějšími přístroji (Condor + Montana) obraz mírně jasnější (navzdory většímu přiblížení 8,5x a tím i menší pupile 6,6mm), větší rozdíl byl však v kontrastu a rozlišení, kdy i vzdálenější detaily byly lépe čitelné. Vzhledem k velké oblibě tohoto modelu a nesčetnému množství pozitivních reakcí uživatelů jsme však takový výsledek očekávali a o to více nás zajímal výkon nového modelu.

MONARCH 5 ED 8x56 nás utvrdil v dojmu, který v nás zanechalo prvotní testování na prodejně, že vývoj nového modelu společnost Nikon nepodcenila a do své klíčové modelové řady vložila to nejlepší ze svého know-how získaného během již téměř 100let dlouhé tradice výroby dalekohledů. Výkonový rozdíl nejen že naplňuje předpoklad daný cenou (nový model je o 5 tisíc dražší než původní), ale je na tolik markantní, že v podstatě definuje vyšší výkonnostní třídu. Z hlediska jasu, barevného podání, množství detailů a kontrastu nový model zřetelně převyšuje první generaci a bez problému unese srovnání s dražším modelem Meostar B1 8x56. A co přináší Meopta za cenu o cca. 6 tisíc vyšší? Jsou to zejména pohodlnější očnice, které lépe sednou do očních důlků. Je to dost..? Z pohledu optického výkonu je rozdíl mezi dalekohledy nepozorovatelný, někteří z testujících dokonce poukazovali na vyšší kontrast u MONARCHU 5 ED. Lépe také hodnotíme zpracování modelu od Nikonu - lepší je tvarování, vyvážení přístroje i materiál pogumování, které poskytuje velmi jistý úchop i za deště.

A nakonec modely od špičkového výrobce Swarovski Optik. Dalekohledy SLC 8x56 či EL 8,5x42 SWAROVISION ukázaly, že jsou kategorií, která nemá v oblasti optického výkonu srovnání. V šeru podaly oba modely citelně lepší výsledky než ostatní výrobky, v noci pak jasně dominoval SLC 8x56, který měl obraz jasnější, kontrastnější a viditelně detailnější než kterýkoliv jiný lovecký model. Výkonový rozdíl je však zřetelně definován cenovým rozdílem. Ke srovnání jsme bohužel neměli nový SLC 8x56 HD, který v době testu ještě nebyl uveden na trh. Z prvních dojmů na představení tohoto modelu však vyplývá, že výkonnost tohoto modelu citelně převyšuje původní řadu, která se vyráběla bez větších změn po dlouhých 24 let.

Parametry produktu

Barva černá
Dodáván včetně neoprenový popruh, brašna, krytky
Fázové vrstvy ano + dielektrické zrcadlové vrstvy
Hmotnost celková 1.230 g
Index stmívání 29.9
Nejkratší ostřící vzdálenost 5m
Očnice otočné, polohovací
Optické sklo ED + BaK4
Plnění dusíkem ano
Předsunutí výstupní pupily 16.4mm
Průměr objektivu 56mm
Průměr výstupní pupily 3.5mm
Relativní světelnost 12.3
Rozměry (mm) 199 x 146
Šířka zorného pole (m) 72m / 1000m
Typ antireflexních vrstev FMC
Typ ostření centrální, vnitřní
Úhel zorného pole (reálný) 4.1°
Úhel zorného pole (zdánlivý) 59.6°
Vodotěsný ano
Výrobce NIKON
Zvětšení 16x

Potřebujete se zeptat?

Napište nám, pokusíme se vám poradit.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro přidání dotazu.